0,00 
Produkty: 0

Co to jest poduszka ortopedyczna i czy warto jej używać?

poduszka ortopedyczna

Sen jest jedną z podstawowych czynności życiowych, dzięki której możemy normalnie i zdrowo funkcjonować, a jego komfort i jakość ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Niewątpliwie słuszną inwestycją w dobry sen jest zakup odpowiedniego materaca. Ale czy to wszystko? Otóż niemniej ważna jest odpowiednio dobrana  poduszka, która zapewni nam prawidłowe podparcie odcinka szyjnego. Taką poduszką jest poduszka ortopedyczna.

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Dzięki poduszce ortopedycznej nasz kręgosłup w odcinku szyjnym może utrzymywać neutralną pozycję i zachowywać swoją naturalną krzywiznę, tzw. lordozę szyjną. Mięśnie szyi mogą odpocząć po całym dniu napięcia, dzięki czemu znikają bóle głowy oraz ramion. Poduszka ortopedyczna posiada tzw. pamięć. Dzięki niej pianka, z której poduszka jest wykonana, zachowuje swój kształt jeszcze przez kilka sekund po odciążeniu danego punktu.

Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna?

Z prawidłowo dobranej poduszki ortopedycznej powinien korzystać tak naprawdę każdy, biorąc pod uwagę opisane wyżej zalety jej stosowania. Szczególnie jednak zaleca się jej stosowanie osobom, które odczuwają bóle i sztywność kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pamiętać należy jednak o tym, że sama poduszka może zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale nie usunie przyczyny bólu. W przypadku osoby chorej należy postawić diagnozę i dobrać rehabilitację. Natomiast osoby zdrowe mogą stosować poduszkę jako profilaktykę. Zmniejsza ona kumulowanie się napięcia i zapobiega odwadnianiu dysków, które prowadzić może do dyskopatii.

Co wybrać?

W zależności od pozycji, w której śpimy, powinniśmy dobrać odpowiedni dla nas kształt poduszki. Jeśli więc lubimy spać na boku, to najlepszym wyborem będzie poduszka z pełnym profilowaniem w kształcie wałka. Pozwala to na neutralne ustawienie głowy i wypełnia przestrzeń między kręgosłupem a barkiem. Jeśli śpimy na plecach, to najlepsza dla nas będzie miękka poduszka z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. To pozwala utrzymać głowę w jednej pozycji, a kręgosłup szyjny nie jest wypychany do góry. Dla amatorów spania na brzuchu nie ma idealnego rozwiązania, ponieważ spanie w tej pozycji nie sprzyja prawidłowemu ustawieniu kręgosłupa. W takim przypadku najmniejszym złem będzie wybór bardzo płaskiej poduszki, która zminimalizuje ryzyko pojawienia się bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Dodano: 13 gru 2018