Dlaczego warto zwrócić uwagę na strefy twardości w materacu?
Wybierając odpowiedni materac, zwykle zwracamy uwagę na jego rodzaj, np. lateksowy, sprężynowy lub piankowy, oraz stopień twardości, który dobierany jest adekwatnie do masy ciała. To oczywiście dobry kierunek, ale jest jeszcze jeden czynnik, który ma bezpośredni wpływ na wygodę i dopasowanie do ciała. Strefy twardości, bo o nich mowa, również mają wpływ na zadowolenie z użytkowania materaca, a przede wszystkim na prawidłowe podparcie całego ciała podczas snu. Dowiedz się więcej na temat stref twardości.
Znaczenie i podział stref twardości
Dobry materac to taki, który dopasowuje się do kształtu kręgosłupa. Kręgosłup podczas odpoczynku w pozycji leżącej powinien być możliwie jak najbardziej równoległy do płaszczyzny materaca — niezależnie od tego, czy śpisz na plecach, czy na boku. Taki rezultat najłatwiej jest osiągnąć za sprawą wydzielonych stref twardości w obrębie powierzchni spania.
Poszczególne strefy twardości odpowiadają najbardziej newralgicznym częściom ciała. Jeśli twardość całej powierzchni jest taka sama, dochodzi do deformacji linii kręgosłupa, co w konsekwencji może skutkować nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale wręcz poważnymi schorzeniami. Materac powinien zapewniać idealne podparcie dostosowane do specyfiki sylwetki. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają różnorodne problemy z kręgosłupem.
Najbardziej komfortowe są materace z wydzielonymi siedmioma strefami twardości:
- strefa głowy — zapewnia odpowiednie ułożenie głowy,
- strefa barków — zwykle elastyczna, zapewnia rozluźnienie mięśni szyjnych i odciążą kręgi,
- strefa kręgów lędźwiowych — zapewnia solidne podparcie dla kręgosłupa,
- strefa miednicy — dzięki tej średnio-twardej strefie kręgosłup może być ułożony w linii prostej,
- strefa uda — zapewnia mocne podparcie udom,
- strefa łydek — cechuje się elastycznością, aby zapewnić swobodne krążenie krwi,
- strefa stóp — średnio-twarda dla odpowiedniego komfortu dla stóp i pięt.
W jakich materacach występuje 7 stref twardości?
Siedmioma strefami twardości wyróżniają się zarówno materace sprężynowe, jak i materace z pianki wysokoelastycznej. W pierwszym przypadku efekt taki uzyskuje się za sprawą sprężyn o różnej twardości. W materacach wysokoelastycznych zastosowanie znajdują specjalne wycięcia i kanaliki. Strefy twardości o różnorodnych właściwościach są charakterystyczne dla wszelkiego rodzaju materaców rehabilitacyjnych.
Warto przy tym dodać, że w materacach termoelastycznych nie ma konieczności wydzielania specjalnych stref twardości, ponieważ ten rodzaj pianki reaguje na ciepłotę ciała, zapewniając w ten sposób idealny dopasowanie do wszystkich krzywizn anatomicznych ciała.
Dodano: 12 kw. 2022