0,00 
Produkty: 0

Co zrobić, aby wydłużyć żywotność materaca do spania?

para kupiła materac

Dobry sen zapewnia dobrze dobrany materac. Jednak, jeśli chcemy, aby służył nam przez wiele lat nie wolno zapominać o jego pielęgnacji. Bez niej materac narażony będzie na zniszczenie, a brudny  i niehigieniczny materac może wpływać negatywnie na jakość snu i naszą kondycję zdrowotną.

Wymiana materaca

Specjaliści z zakresu dobrego snu oraz producenci materacy wskazują, że powinno się go wymieniać raz na osiem lat, co zapewni komfort oraz higienę użytkowania. Jednak długość użytkowania materaca uzależniona jest przede wszystkim od sposobu jego użytkowania oraz tego, czy jest on regularnie czyszczony. Dlaczego to tak ważne? Otóż intensywne używanie materaca sprawia, że traci on na swojej wysokości i gromadzi się w nim niechciany kurz, złuszczony naskórek, pył oraz inne zanieczyszczenia mogące powodować alergie.

Jak wydłużyć żywotność materaca?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta! Poprzez systematyczną oraz odpowiednią pielęgnację i właściwe postępowanie. Materac podobnie jak pościele wymaga regularnego wietrzenia. Warto raz w tygodniu zdjąć pokrowiec ochronny z materaca i pozwolić mu „odetchnąć”. Dzięki tej czynności wilgoć zgromadzona w materacu będzie mogła odparować, co pozwoli ograniczyć namnażanie się szkodliwych dla zdrowia bakterii. W materacu gromadzi się kurz oraz martwy naskórek, który jest idealnym siedliskiem dla rozwoju roztocza. Aby tego uniknąć zaleca się raz na dwa miesiące odkurzyć materac i usnąć zanieczyszczenia. Do usunięcia plam z materaca zaleca się stosowanie wskazanych przez producenta detergentów. Dzięki nim powierzchnia materaca odzyska utracony blask oraz pozostanie świeża na dłużej.  Leżenie na materacu sprawia, że w miejscach ucisku pojawiają się odkształcenia. Aby im zapobiec należy odwracać materac dwa razy w roku. Pozwoli to przywrócić jego ergonomiczny kształt i poprawi komfort snu.

Dodano: 04 sie 2021