Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając materac dziecięcy?
Wybór materaca dziecięcego powinien być decyzją przemyślaną, ponieważ to od jego parametrów będzie zależeć jakość snu dziecka. Zapewnienie prawidłowych warunków snu i odpoczynku ma szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Właściwie dobrany materac dziecięcy będzie pozytywnie oddziaływał na takie aspekty zdrowotne, jak kształtowanie poprawnej postawy ciała. Powinien być odpowiednio twardy, antyalergiczny oraz odporny na odkształcenia i wilgoć.
Grubość i rozmiar materaca
Najważniejszymi parametrami jest wielkość materaca oraz jego grubość. Materac powinien być idealnie dopasowany do łóżeczka. Brak szczelin pomiędzy materacem a łóżeczkiem jest szczególnie istotna w przypadku najmłodszych dzieci. Generalna zasada jest taka, że długość materaca powinna być o około 20 cm większa niż wysokość dziecka. Materace dziecięce najczęściej dostępne są w rozmiarach 120×60 oraz 140×70.
Materac dziecięcy musi być także odpowiednio twardy, aby z jednej strony idealnie dopasować się do budowy i ciężaru ciała, a z drugiej nie ulegać odkształceniom. Ważne jest, aby charakteryzował się elastycznością punktową. Dzięki temu będzie lekko uginać się bez efektu zapadania. W bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy materac dziecięcy jest odpowiednio twardy. Wystarczy ułożyć na nim dziecko na wznak, a następnie wsunąć rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pomiędzy kręgosłupem, a materacem nie powinna się wówczas wytworzyć przerwa. W tym kontekście istotnym parametrem jest także gęstość materaca, która powinna być wyższa dla produktów piankowych.
Bezpieczeństwo i hipoalergiczność
Materac dziecięcy powinien spełniać normy europejskie i posiadać odpowiedni certyfikat, stwierdzający poziom jego bezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę, czy wybrany materac posiada atest higieniczny Instytutu Matki i Dziecka lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Ważne jest także, aby do jego produkcji nie zostały użyte toksyczne materiały. Substancje, wykorzystywane do produkcji materaców powinny mieć pochodzenie organiczne. Materac dla dziecka powinien zostać dodatkowo wyposażony w hipoalergiczny i antybakteryjny pokrowiec, który będzie stanowił zabezpieczenie przed roztoczami oraz rozwojem pleśni i grzybów. Pokrowiec na materac znacznie ułatwia przeprowadzanie zabiegów czyszczących i zachowanie odpowiedniej higieny, ponieważ w prosty sposób można go zdjąć i wyprać.
Nie bez znaczenia pozostaje także wypełnienie materaca. Najpopularniejszym materiałem jest pianka poliuretanowa lub termoelastyczna oraz lateks. Pianka poliuretanowa zapewnia swobodny dostęp powietrza i prawidłową wentylację, charakteryzuje się także przystępną ceną. Termoelastyczne materace dziecięce są nieco droższe, ale zapewniają lepsze dopasowanie do pozycji dziecka oraz pozwalają na optymalne ustawienie kręgosłupa. Poza tym reagują na temperaturę ciała dziecka. Odpowiednim podparciem dla kręgosłupa będą także materace lateksowe, które dodatkowo są naturalnie antybakteryjne, przewiewne i nie zatrzymują wilgoci. Baczną uwagę należy zwrócić na naturalne surowce, takie jak włókna kokosowe czy łuska gryczana, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Dodano: 16 sty 2019