0,00 
Produkty: 0

Jak wybrać optymalny stopień twardości materaca? | EverSleep

stopień twardości materaca

Jeszcze do niedawna dominowało przekonanie, że najlepsze dla naszego zdrowia są materace twarde. Dziś na szczęście coraz więcej klientów ma świadomość tego, że materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Nieodpowiednio dobrana twardość materaca może niekorzystnie wpływać na nasz kręgosłup, a także komfort podczas snu. Jak zatem wybrać odpowiedni materac? Czy kierować się wyłącznie subiektywnymi odczuciami? Oczywiście indywidualne preferencje są istotne, jednak w praktyce warto zwrócić uwagę również na kilka innych istotnych czynników.

Różne stopnie twardości materaców

Materace występują w różnych stopniach twardości, a producenci zawsze umieszczają informację na ten temat w opisach i specyfikacjach produktów. Warto więc zwracać uwagę na te oznaczenia. Materac może zostać scharakteryzowany jako twardy, średnio twardy lub miękki, ale często pojawiają się też specjalne symbole. Stopień twardości oznaczony jest literą H oraz liczbą od 1 do 5.

 

  • Materace H1 są bardzo miękkie. Są rzadko rekomendowane, ponieważ w przypadku większości użytkowników nie zapewniają optymalnego podparcia dla kręgosłupa. Najczęściej stosowane są wybranych materacach wielostrefowych, w których każda strefa posiada inny stopień twardości.

 

  • Materaca H2 są miękkie i przeznaczone dla osób do 80 kg. Jest to optymalny stopień twardości dla dzieci, a także kobiet o niższym wzroście.

 

  • Materace H3 są średnio twarde i bywają najchętniej wybierane przez osoby dorosłe ważące od ok. 70 kg do 110 kg. Wariant średnio twardy bardzo często występuje wśród materaców kieszeniowych.

 

  • Materace H4, czyli twarde, będą optymalnym rozwiązaniem dla osób ważących powyżej 100 kg. Niekiedy wybierane są też przez osoby ważące powyżej 80 kg, które preferują spanie na twardszych powierzchniach.

 

  • Materace H5 są bardzo twarde, najczęściej produkowane z włókna kokosowego. Niezbyt często pojawiają się w ofertach sklepów, ponieważ sprawdzają się głównie w przypadku osób bardzo ciężkich, które dodatkowo preferują spanie na twardych powierzchniach.

 

Podczas zakupu materaca oprócz wagi warto uwzględnić również wzrost użytkownika. Dlaczego? Ponieważ ugięcie materaca zależy od rozłożenia ciężaru ciała. Im osoba jest wyższa, tym bardziej równomiernie rozkłada się ciężar i w takim przypadku można wybrać niższy stopień twardości materaca niż zalecenia dotyczące wagi.

Oprócz tego powinniśmy również wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz przyzwyczajenia. Przykładowo, osoby śpiące na boku mogą wybrać nieco twardszy materac niż rekomendowane. Wiele osób przyznaje też, że zwyczajnie lepiej wysypia się na twardych powierzchniach, zatem raczej nie wybiorą miękkiego materaca, nawet jeśli jest to rekomendowane.

Dodano: 13 lip 2019