0,00 
Produkty: 0

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla seniora?

materac dla seniorówSen jest niezwykle ważny dla zdrowia, dzięki niemu organizm wypoczywa i się regeneruje. Niestety wraz z wiekiem pojawiają się problemy z zasypianiem i bezsennością. I choć zazwyczaj w tego typu przypadkach stosuje się wszelkiego rodzaju preparaty farmaceutyczne, warto zwrócić też uwagę na miejsce, w którym śpi starsza osoba. Przyczyną niewysypiania się bardzo często jest łóżko bądź źle dopasowany materac. Wybór prawidłowego materaca jest ważny na każdym etapie życie, jednakże jeszcze większe znaczenie ma dla seniorów, którym komfort snu odbierają różne dolegliwości.

Przy wyborze materaca dla osoby starszej pod lupę należy wziąć wagę seniora i jego ogólny stan zdrowia. Nieodpowiednia twardość oraz niepoprawne dostosowanie do sylwetki często potęgują bóle kręgosłupa i stawów. Zbyt intensywny ucisk na ciało może się przyczyniać z kolei do problemów z układem krążenia. Co więcej, podatność na wchłanianie zanieczyszczeń może zaostrzać alergię lub astmę. Nie należy również zapominać o właściwościach termicznych materaców, które chronią organizm przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Te wymienione czynniki oraz preferencje danej osoby powinny być szczególnie uwzględniane w trakcie kupna nowego materaca.

Jakie materac wybrać dla seniora?

Seniorom, którzy cierpią na bóle kości i stawów, zaleca się materace, które dostosowują się do sylwetki oraz niwelują ucisk na ciele. W tym przypadku sprawdzą się materace kieszonkowe lub modele piankowe, w tym z pianką lateksową, termoelastyczną lub wysokoelastyczną. Materace termoelstyczne nadadzą się również dla osób, które mają problemy z krążeniem. Ponadto, wyróżniają je odpowiednie właściwości termiczne, które pomagają w utrzymaniu stałej temperatury ciała oraz skutecznie chronią przed wychłodzeniem. Materace wysokoelastyczne i termoelastyczne nie wchłaniają kurzu i innych zanieczyszczeń, przez co nie rozwijają się w nich szkodliwe dla zdrowia bakterie i roztocza.

Dobrą alternatywą dla osób starszych są też materace medyczne. Te modele są najodpowiedniejsze dla seniorów zmagających się z przewlekłymi chorobami. Posiadają atesty, które gwarantują komfort oraz nie pogłębiają dolegliwości. Szczególnym rodzajem materaców medycznych są modele przeciwodleżynowe, które zapobiegają powstawaniu bolesnych owrzodzeń na skórze. Ponadto, wspomagają proces rehabilitacji i pozytywnie wpływają na kości i układ mięśniowy. Gwarantują też przepuszczalność powietrza oraz dopasowują się do postawy, co jest bardzo istotne w przypadku seniorów leżących.

Seniorom z nadwagą poleca się natomiast materace sprężynowe, które nie deformują się pod ciężarem ciała i nie powodują niewygodnych wgłębień. Dla takich osób bardziej komfortowe będą modele o wyższej twardości np. H3 czy H4 oraz takie, które zagwarantują dobre właściwości termiczne zapobiegające przegrzewaniu się organizmu. W ich przypadku istotna jest również wysokość materaca. Najlepiej, by senior, siedząc ze spuszczonymi nogami, dotykał podłogi, a w jego kolanach był zachowany kąt prosty. Przy czym warto pamiętać o tym, że sam materac nie może być niższy niż 25 cm.

Dodano: 15 mar 2021