Czym charakteryzują się materace kieszeniowe?
Materace kieszeniowe są współczesną wersją materacy sprężynowych. Materace składające się tylko ze sprężyn odeszły już do przeszłości i nie są obecnie produkowane. Dzisiaj w sklepach z materacami możemy spotkać ich ulepszoną wersję – materace kieszeniowe.
Budowa materaca kieszeniowego
Materac kieszeniowy jest zbudowany ze sprężyn, z których każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce zrobionej z tkaniny. Niewątpliwą zaletą takiego systemu sprężyn kieszonkowych jest to, że ugięcie jednej sprężyny nie powoduje ruchu pozostałych. Sprężyny w takim materacu pracują niezależnie od siebie. Dzięki temu może na nich komfortowo wypocząć nawet dwoje ludzi, bo zmiana pozycji jednej osoby nie jest odczuwalna przez drugą. Materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby na nim śpiącej, dzięki temu mięśnie grzbietu i szyi mogą się zregenerować i wypocząć.
Na wierzchu sprężyn znajduje się w wielu modelach jeszcze tak zwana warstwa komfortu, która może być zrobiona z różnych materiałów. Może być wykonana z pianki termoelastycznej, lateksowej albo wysokoelastycznej. Taka warstwa zapewni nam maksymalny komfort, a ponad to może stanowić również dodatkową ochronę przed alergenami i zanieczyszczeniami.
Zalety materaca kieszeniowego:
- Dostosowanie punktowe do ciała śpiącej osoby – efekt punktowej elastyczności.
- Duża trwałość takiego materaca.
- Idealne dopasowanie się do wszelkich krzywizn kręgosłupa.
- Mają nawet do 7 stref twardości.
Materace kieszeniowe dostępne są w tak wielu wersjach, że sprawdzą się dla osób z różnymi wymaganiami. Każdy będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie stopień twardości i ulubiony materiał, z którego wykonana jest warstwa komfortu.
Te materace mają spory ciężar, dlatego niepolecane jest stosowanie ich na ramach łóżek z mechanizmem rozkładania lub ze schowkiem na pościel. Nie powinno się narażać sprężyn na zginanie, ponieważ można je trwale uszkodzić, dlatego nie należy stosować tego typu materacy na regulowanych stelażach.
Dodano: 13 mar 2019