0,00 
Produkty: 0

Jak dobrać materac adekwatnie do preferowanej pozycji spania?

Podczas wyboru materaca Klienci zwracają uwagę na takie podstawowe cechy jak twardość, konstrukcja czy rozmiar. Celem jest wybór produktu, który zapewni komfortowy, zdrowy sen jednej lub dwóm osobom. Rzadko jednak uwzględnia się pozycję spania, a to właśnie jest jeden z podstawowych czynników, jaki może wpływać nie tylko na wygodę, ale i samopoczucie.spanie

Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać materac adekwatnie do pozycji, w jakiej najczęściej śpisz. Oto kilka naszych wskazówek.

  • Materac dla śpiących na plecach. To zdecydowania najlepsza pozycja do spania. Wprawdzie sprzyja ona chrapaniu, może być też groźna dla osób z bezdechem nocnym, jednak pozwala też odciążyć kręgosłup i szyję, które w tej pozycji pozostają wyprostowane przez całą noc. Ciało jest wówczas swobodnie ułożone, a mięśnie rozluźnione. Ponieważ ta pozycja pozwala na równomierne rozłożenie punktów nacisku na całym ciele, dlatego też większość rodzajów materaców się sprawdzi, w tym przede wszystkim materace lateksowe, kieszeniowe, piankowe. Ważny jest jednak dobór odpowiedniej twardości, która zapewni solidne wsparcie kręgosłupa na całej linii.
  • Materac dla śpiących na brzuchu. Nie jest to wskazana pozycja do spania, ponieważ wpływa na spłaszczenie naturalnego łuku kręgosłupa, co może prowadzić do bólu pleców i dyskomfortu po przebudzeniu. Jeśli jednak właśnie w taki sposób najczęściej zasypiasz, musisz wybrać materac, który zapewni ci odpowiednie wsparcie. Nie może dojść do sytuacji, że brzuch będzie zapadał się w głąb materaca, gdyż doprowadzi do bezpośrednio do wygięcia kręgosłupa, co z czasem może przyczynić się do poważnych problemów z plecami. Osoby śpiące na plecach powinny wybierać twarde materace, które zapewnią równomierne rozłożenie masy ciała.
  • Materac dla śpiących na boku. Okazuje się, że najwięcej osób zasypia w pozycji embrionalnej. Nie jest to najgorsza pozycja, chociaż może powodować dodatkowy nacisk na żołądek i płuca, a także ograniczać przepływ krwi do ramienia, prowadząc do nieprzyjemnego drętwienia. W tym przypadku największy nacisk na łóżko obejmuje linię bioder i barków. Te punkty powinny zapadać się do tego stopnia, aby kręgosłup się wyrównał. Dla osób śpiących na boku rekomendowane są materace piankowe, zarówno termoelastyczne, jak i wysokoelastyczne.

Dodano: 18 gru 2021