0,00 
Produkty: 0

Dlaczego należy czyścić pokrowiec na materac i jak to robić?

Pokrowiec na materac zabezpiecza wnętrze materaca przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. otarciami, zabrudzeniem, wilgocią. Niektóre modele cechują się właściwościami antybakteryjnymi, antygrzybicznymi, antystatycznymi, co dodatkowo wpływa na higienę i komfort snu. Aby jednak pokrowiec przez długi czas spełniał swoje funkcje, należy o niego odpowiednio dbać.materac

Dlaczego trzeba dbać o czystość pokrowca na materac?

Niezadbany pokrowiec na materac może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Po dłuższym czasie użytkowania staje się siedliskiem groźnych drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów, grzybów. Pojawiają się na nim także roztocza, które przyczyniają się do reakcji alergicznych, takich jak np. kaszel, katar, wysypka, podrażnienia skóry. Aby więc na materacu spało się komfortowo i bezpiecznie, warto regularnie dbać o czystość pokrowca.

Jak czyścić pokrowiec na materac?

Najprostszą czynnością, jaką warto wykonywać regularnie, jest odkurzanie pokrowca. W ten sposób usuniemy z jego powierzchni kurz, włosy, naskórek oraz inne zanieczyszczenia, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Pokrowiec na materac warto odkurzać za każdym razem, gdy zmieniamy pościel.

Raz na pół roku należy pokrowiec wyprać. Rekomendujemy, aby już przy zakupie pokrowca zwracać uwagę na to, czy dany model jest łatwy do zdjęcia i prania. Przed umieszczeniem go w pralce, trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia. To bardzo ważne, ponieważ różne pokrowce mogą mieć inne wymagania dotyczące np. temperatur prania, możliwości wirowania itd. Co istotne, nie każdy materac może być prany w warunkach domowych. Niedostosowanie się do zaleceń producenta może skutkować zniszczeniem włókien tkaniny i utraty najważniejszych właściwości pokrowca. Poleca się też stosowanie delikatnych środków do prania.

Z czasem na pokrowcu mogą też pojawiać się trudne do usunięcia zabrudzenia. Nie zawsze można się ich pozbyć podczas prania w pralce. Najlepiej użyć do tego odplamiacza enzymatycznego, a więc np. sody oczyszczonej lub roztworu wody z cytryną.

 

Dodano: 21 lis 2021