0,00 
Produkty: 0

Jakie są skale twardości materaca oraz co dokładnie oznaczają?

para kładzie materacKluczowym aspektem w przypadku zakupu materaca jest jego twardość. Jak jest ona oznaczana przez producentów i co symbolizują poszczególne emblematy?

H1, czyli materac miękki

Pierwszym wariantem jest twardość określana symbolem H1 (litera H oznacza angielskie słowo hardness, czyli twardość). W praktyce to materac najbardziej miękki, który doskonale sprawdza się w przypadku małych dzieci. Materace dziecięce są bowiem dopasowane zazwyczaj do wagi do 60 kg i przy takich gabarytach, gwarantują dużą wygodę odpoczynku.

Materace H2, czyli średnio miękkie

Następnie na skali twardości materaców są warianty nieco twardsze, w praktyce określane jako średnio miękkie. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób o wadze od 50 do 80 kg i wówczas gwarantują dobre podparcie ciała, bez ryzyka jego zapadania się.

W praktyce takie modele są jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów, są bowiem bardzo uniwersalne. Wynika to z tego, że odpowiadają zarówno osobom preferującym sen na miękkiej powierzchni, jak i tym, którzy wolą, by podparcie było twardsze.

Twardość H3

Następne na skali są materace twarde określane symbolem H3. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób ważących powyżej 80 kg, wówczas są dostatecznie komfortowe, by zapewnić regenerujący sen. Również należą do grupy często wybieranych przez klientów.

Materace H4

Najtwardsze są modele oznaczane symbolem H4. Są to materace przeznaczone dla osób o wadze powyżej 100 kg, warianty te produkuje się bowiem ze sztywnych i bardzo trwałych materiałów, które mają zapobiec zapadaniu się ciała. Ze względu na fakt, że ich powierzchnia jest naprawdę twarda nie są polecane parom, gdy jedna z osób jest znacznie lżejsza od drugiej. Wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzą się bardziej uniwersalne materace o skali twardości H2 lub H3.

Materace H4 mają jednak jedną, konkretną zaletę, zużywają się bowiem wolniej, aniżeli miększe modele. Oczywiście nie warto przedkładać trwałości ponad wygodę, gdyż to ta ostatnia jest kluczowa, aby zapewnić sobie regenerujący sen.

Jak widać skale twardości materaców są dość łatwe do rozszyfrowania. Zdecydowanie nie można ich pomijać przy zakupie, aby nie okazało się, że dany model będzie niewygodny i tym samym zaśnięcie okaże się bardzo trudne.

Dodano: 08 cze 2021